Často kladené otázky - FAQ

Všeobecné otázky

Ak si nenašiel odpoveď na svoju otázku na tomto webe, je najlepšie opýtať sa priamo na stretnutí. Alebo mailom viceprezidenta pre vzdelávanie či iného funkcionára klubu. Kontakty na nich nájdeš hore v menu stránky.

Pri jednoduchších stránkach je to zvyčajne do 4 týždňov od dodania všetkých materiálov od vás. Toto je bežná doba s testovaním a spustením.

Pri zložitejších stránkach a portáloch je to zvyčajne do 6 týždňov.

Pri tvorbe je však dôležitá spolupráca so klientom. Od tejto spolupráce často závisí aj reálny termín dodania. 

Ak si prihlásený ako rečník, alebo máš rolu, daj vedieť moderátorovi večera (tak zavčasu, ako sa dá). Ak si len divák, tak to nemusíš oznamovať. Len skús prísť potichu, aby si nevyrušoval ostatných.

Aktuálne v roku 2019/2020 stojí členstvo v klube 10 Eur na mesiac. Platí sa dopredu na celý polrok. V marci na apríl až september. V septembri na október až marec. V cene je však aj časopis – mesačník  Toastmaster od Toastmasters International (v angličtine).

Každý človek nad 18 rokov. Horný vekový limit nemáme.

Nezáleží aké máš školy a skúsenosti za sebou.

Rečníci a členovia

Odporúčame používať štandardnú spisovnú slovenčinu. Ale ak povaha tvojej témy vyžaduje použiť nárečie alebo slang, použi ho.
No vulgarizmy a nadávky určite vynechaj.
Čo sa týka štýlu, závisí to od projektu a tvojich skúseností. Ak použiješ odporúčania v manuáli, nič nepokazíš.
Ak vymyslíš, nový zaujímavý štýl, publikum to iste ocení. Napríklad môžeš skúsiť použiť humor na vysvetlenie ťažkej teórie, alebo si obleč kostým, ktorý dokreslí to, o čom budeš hovoriť. Môžeš skúsiť netradičné vizuálne pomôcky (lepidlo, papier, hračky, predmety a kulisy). Alebo skús pridať pohyb, spev, zvuky. Skrátka, skúsiť môžeš čokoľvek.

Dovolené sú akékoľvek témy. Odporúčané sú „bezpečné“ témy. Témy si vymýšľaš alebo vyberáš sám. Nie sú predpísané.
Najlepšie ak si vyberieš jednoduchú, nekonfliktnú tému, ktorá sa môže páčiť každému a ktorou sa nikoho nedotkneš.

Napríklad:

  • svoje skúsenosti, zážitky, dojmy zo života, či zo zaujímavej knihy,
  • rozprávanie o zaujímavom človeku,
  • vysvetlenie jednoduchej teórie,
  • rozprávanie o niečom, čo ťa zaujalo a čo môže zaujať aj ostatných.

Politiku, sex a náboženstvo sa skôr neodporúča používať. Tieto témy sú náročné a je riziko, že poslucháči s rečníkom nebudú súhlasiť alebo sa môžu cítiť dotknutí.

Spýtaj sa moderátora večera, on je zodpovedný za program stretnutia, ktoré moderuje. Možno sa niekto odhlásil alebo sa prihlásilo málo rečníkov a má voľné miesto. Ale treba brať do úvahy, že pre každého rečníka musí byť k dispozícii aj hodnotiteľ. Treba tiež prispôsobiť program stretnutia. Je možné, že moderátor večera ťa odmietne. V každom prípade sa spýtaj.

Spýtaj sa svojho mentora, či iného skúseného člena, čo si o tom myslí. Je na zváženie, či “nepripravil som sa” nie je jednoducho strach z vystúpenia, aj keď si sa pripravoval. V tom prípade ti tvoj mentor odporučí vystúpiť, aj keď si nie si celkom istý.
Ak si sa vôbec nepripravoval, alebo ak ti tvoj mentor odporučí nevystúpiť, je lepšie ak svoje vystúpenie zrušíš. Daj o tom vedieť moderátorovi večera, najneskôr pred začiatkom stretnutia. Je to možno trochu zahanbujúce pre rečníka, ale je poučné pre všetkých vidieť, že sa vlastne nič strašné nedeje – možno tým dodáš odvahy tým, čo sa boja a radšej sa ani neprihlásia.

V manuáli nie sú príkazy alebo zákazy, sú tam odporúčania. Sú to rady a princípy, ktoré overilo mnoho rečníkov pre tebou. Ak s niečím nesúhlasíš, spýtaj sa svojho mentora, čo si o tom myslí.

Samozrejme. Vypýtaj si elektronickú verziu, alebo kópiu projektu od svojho mentora. Alebo si ju stiahni z našej stránky.

Diváci

Vo všeobecnosti reči zo základného manuálu nezahrňujú diskusiu. Ak rečník vyzval k diskusii vtedy môžeš diskutovať. Ak rečník nevyzval k diskusii, môžeš s ním hovoriť cez prestávku alebo po stretnutí.

Treba si uvedomiť, že cieľ klubu je umožniť a uľahčiť každému členovi, aby sa naučil hovoriť.

Možno sa niekedy reč nepodarí. Rečník určite ocení, ak napíšeš svoj dojem na papierik ako spätnú väzbu hneď po skončení reči. Alebo sa s ním porozprávaj po skončení stretnutia. Každému rečníkovi záleží na tom, aby mali diváci z reči dobrý dojem.

V žiadnom prípade, organizátori alebo klub necenzurujú ani nezodpovedajú za obsah či témy rečí.

Celý priebeh večera je na videozázname. Prístup k nemu majú iba členovia klubu. Ak nie si člen, požiadaj rečníka, ktorého reč sa ti páčila o záznam.

Hostia

Nie, nemusíš. Takmer všetko na stretnutí hovoria tí, ktorí sa vopred prihlásili na pripravenú reč alebo rolu. Sú sú len tri výnimky:

  • úvodné predstavenie prítomných, kedy každý, členovia aj hostia povedia o sebe jednu až dve vety. Ak nechceš hovoriť, stačí, ak povieš svoje meno.
  • záverečné dojmy, tu opäť každý povie jednu až dve veci, čo sa mu na stretnutí páčili. Ak nechceš nič povedať, nemusíš. Alebo povedz len jedno či dve slová.
  • improvizácie, kde nepripravení rečníci improvizujú a odpovedajú na otázky moderátora. Ak ťa moderátor improvizácií vyvolá a ty nechceš hovoriť, popros ho, nech nájde niekoho iného. Nakoniec, ako cvičenie asertivity ti to bude užitočné.

Áno, napíš alebo zavolaj moderátorovi nastávajúceho stretnutia a dohodni sa s ním na konkrétnej role.

Iste. Diváci sú vítaní, rečníci potrebujú publikum. Ako hosť môžeš mať aj jednoduchú rolu, ak chceš.

Hosť môže byť ktokoľvek, kto má aspoň 18 rokov. Nie sú žiadne ďalšie podmienky.

Úlohy na stretnutí

Áno.
Môžeš mať pripravenú reč z manuálu, ak si členom klubu. Keď manuál nedokončíš a na nejaké obdobie nie si členom, tak potom, keď sa znova staneš členom, môžeš pokračovať v začatom manuále.

 

Nič sa nedeje. Možno je to len tvoj pocit. Hodnotiteľ a diváci to vidia inak. Aj keď to nebolo dobré, súhrnný hodnotiteľ ti dá tip, ako to nabudúce robiť lepšie. Učíme sa a k tomu patrí aj robenie chýb.

Môžeš. Nepotrebuješ žiadne špecifické vzdelanie. Každý môže tú rolu skúsiť.

Áno. Je videozáznam aj zoznam, kto, čo, kedy robil na stretnutí. Najjednoduchšie je spýtať sa moderátora večera.

Vo všeobecnosti po skončení stretnutia už je neskoro o tom uvažovať. Ak je to rola z vodcovského manuálu, tak tá rola má byť vykonávaná s dôrazom na to, na čo sa projekt odporúča zamerať.
Niekedy, v odôvodnených prípadoch, sú výnimky z tohto pravidla povolené. Musí to povoliť mentor a viceprezident pre vzdelávanie (VP EDU). Vtedy je možné spraviť hodnotenie z videa.